Angielski na emeryturze? Czemu nie!
Nauka po 60-tce nie jest zabroniona. Przeciwnie – niektórzy eksperci zalecają seniorom naukę języka obcego. Dlaczego?
- regularne pogłębianie swojej wiedzy ma korzystny wpływ na utrzymanie sprawności umysłowej, a także poprawia jakość funkcjonowania mózgu;
- dzięki powtarzaniu np. słówek doskonale ćwiczymy pamięć
- jest to dobra metoda na zabicie wolnego czasu;
- ucząc się języka angielskiego umożliwiamy sobie podróże zagraniczne;
- możemy z powodzeniem połączyć przyswajanie wiedzy ze spędzaniem czasu z wnukami
Przygotowując się do napisania tego artykułu bardzo skrupulatnie przejrzałam wszelkie możliwe źródła wiedzy. Dowiedziałam się m.in., że 59 lat temu dokonano ciekawych odkryć. Badania przeprowadzone w latach 60-tych dowodzą, iż ludzki mózg jest bardzo dynamiczną strukturą, która w szybki sposób może się regenerować. Ponadto dowiedziono, że osoby po 50-tce mają szerszy zasób słownictwa oraz zdolność do sprawniejszego przyswajania go, niż np. dzieci. Co ciekawe, ponoć stymulacja mózgu poprzez np. naukę języka obcego spowalnia proces rozwoju choroby Alzheimera, a nawet może zapobiec jej powstawaniu.
Wiek w żadnym stopniu nie jest przeszkodą do nabywania nowych umiejętności. W każdym możemy się czegoś pożytecznego nauczyć. Wyżej wspomniane badania udowodniły, że dzieci najszybciej przyswajają poprawną wymowę oraz akcent. Dorośli do 50 r.ż w niesamowitym tempie uczą się gramatyki, natomiast starsi, tak jak pisałam wcześniej znacznie sprawniej zapamiętują słówka. Wystarczy chcieć, systematycznie pracować i dobrać odpowiednie metody. Skoro o tym mowa – jakie sposoby nauki będą najlepsze?
- oklejanie przedmiotów użytku codziennego karteczkami z ich nazwami w języku, którego się uczymy ;
- utrwalanie słownictwa poprzez rozwiązywanie krzyżówek, rebusów, wykreślanek itp ;
- granie w tematyczne memory (podajemy nazwy przedmiotów tworzących pary w języku obcym)
- układanie historyjek
- opowiadanie o swoim życiu (np.wnukom) w języku obcym (posiłkując się oczywiście słownikiem) – świetny sposób na naukę czasu przeszłego oraz miłe spędzenie popołudnia z rodziną
Dobrze znaleźć sobie kompana do nauki. Z pewnością ułatwi to systematyczne przyswajanie wiedzy, a nawet wprowadzi nutkę rywalizacji, która każdego zagrzewa do osiągania lepszych wyników.
W Polsce jest wiele szkół oferujących zajęcia seniorom. Można też zdecydować się na lekcje indywidualne – wówczas są one bardzo skrupulatnie dopasowywane do indywidualnych potrzeb emeryta. Zachęcam wszystkie babcie i dziadków do aktywnego spędzania emerytury!
Podróż za granicę z umiejętnością swobodnej komunikacji? To jest możliwe!
S.